Dlaczego facetowi stoi podczas snu?

Dlaczego facetowi stoi podczas snu?

Agnieszka Strzelczyk
Agnieszka Strzelczyk Porady

Dziewczyny, dziś podejmiemy dosyć intymny, ale jakże ważny temat - nocnych wzwodów prącia u mężczyzn. Zapewne nie raz miałyście okazję doświadczyć tej sytuacji, gdy wasz ukochany budził się w nocy lub rano ze stanowczym "problemem" w spodniach. Czy to normalne? Czym jest spowodowane? Rozwiejemy wszystkie wasze wątpliwości!

Męski organizm - prawdziwa machina

Zacznijmy od tego, że wzwód prącia w trakcie snu to zjawisko całkowicie naturalne i zdrowe. Dotyczy ono wszystkich mężczyzn, niezależnie od wieku czy statusu związku. Ich organizm jest tak skonstruowany, że mimowolne stawanie członka na baczność zdarza się regularnie w różnych fazach snu.

Co ciekawe, mężczyźni przeżywają około 5 takich wzwodów każdej nocy! Dzieje się tak z przyczyn czysto biologicznych, bez żadnych świadomych pobudek seksualnych. To część normalnego cyklu snu, w której prącie napełnia się krwią, by potem znów opuścić.

Rytm snu i nocne wzwody

Męski sen składa się z dwóch podstawowych etapów - snu NREM (wolnofalowego) oraz snu REM (z szybkimi ruchami gałek ocznych). To właśnie podczas snu REM, gdy śnią najbardziej intensywne sny, dochodzi do maksymalnych wzwodów członka.

Badania pokazują, że ok. 80% wszystkich nocnych wzwodów przypada na fazę snu REM. Naukowcy uważają, że jest to mechanizm ukształtowany ewolucyjnie, związany z przygotowaniem do ewentualnego rozrodu. Niezależnie od tego, jego biologiczna funkcja nie jest do końca wyjaśniona.

Zdrowie na dobry początek dnia

Wbrew niektórym mitom, poranne wzwody wcale nie muszą oznaczać, że mężczyzna śnił o seksie. To naturalny odruch fizjologiczny, który świadczy po prostu o dobrym stanie jego układu krążenia i poprawnym funkcjonowaniu naczyń krwionośnych prącia.

Jeśli więc wasz partner często budzi się z poranną erekcją, możecie to potraktować jako dobry znak! To objaw zdrowego i prawidłowego krążenia krwi oraz sprawnego systemu hormonalnego. Brak tego rodzaju "stanów" może być oznaką niepokojących zaburzeń i warto wtedy skonsultować się z lekarzem.

Kłopoty w spodniach? Nie taki diabeł straszny!

Oczywiście, niektóre poranne wzwody mogą wydawać się waszym partnerom krępujące. Dobrze jednak pamiętać, że to zjawisko w pełni naturalne, na które nie mają żadnego wpływu. Nie warto się nim zbytnio przejmować ani obwiniać swojego mężczyznę. Oszczędźcie mu więc kłopotliwych sytuacji i nie komentujcie tego, gdy doświadczy takich nocnych wzwodów.

Możecie wręcz przeciwnie - z humorem i czułością zasugerować, że chętnie "pomożecie" mu z tym kłopotliwym problemem! Seks po przebudzeniu to doskonały sposób na pozbycie się rannego wzwodu, a przy okazji bywa niezwykle namiętny. Wspólna, intymna chwila może okazać się wspaniałym startem w kolejny dzień!

Nocne wzwody a problemy zdrowotne

Zazwyczaj pojawianie się i znikanie nocnych wzwodów nie jest powodem do niepokoju. Niektóre choroby i zaburzenia mogą jednak zakłócać ten naturalny cykl, dlatego warto zwrócić uwagę na potencjalne sygnały ostrzegawcze.

Przyczyną dla której nocne wzwody przestają się pojawiać, mogą być choroby układu krążenia, cukrzyca, przyjmowane leki, zaburzenia erekcji czy problemy z nerkami. Długotrwały brak stawania członka na baczność w czasie snu powinien być więc sygnałem, że coś może być nie tak i warto udać się do lekarza na przegląd.

No cóż, mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu lepiej zrozumiałyście fenomen męskich nocnych wzwodów. Chociaż może się on czasem wydawać zabawny czy nawet krępujący, tak naprawdę powinien być traktowany jako oznaka dobrego zdrowia. Nie wstydźcie więc waszych partnerów z tego powodu, a raczej pozwólcie naturze zająć swój bieg!