Czy plastyka powiek likwiduje worki pod oczami?
Worki pod oczami to problem estetyczny, który może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn — w różnym wieku. Istnieje szereg uwarunkowań, które mają wpływ na ich powstawanie, a w szczególności zalicza się do nich genetyka, nieprawidłowo prowadzony tryb życia, jak i stopniowo zachodzące procesy starzenia się skóry. Worki pod oczami może powodować zbierająca się w nich tkanka tłuszczowa, a także zwiotczenie skóry. W każdym z tych przypadków pomocna może okazać się plastyka powiek. Na czym polega ten zabieg?
Kiedy można wykonać zabieg blefaroplastyki powiek?
Blefaroplastyka powiek jest zabiegiem chirurgicznym, który umożliwia usunięcie przyczyny powodującej powstawanie worków pod oczami. U niektórych osób ich powstawanie jest tymczasowe i wynika chociażby z delikatnego obrzęku spowodowanego zastojem limfy. U innych natomiast są skutkiem budowy anatomicznej twarzy, która przyczynia się do uwypuklenia doliny łez — najczęściej z powodu cienkiej skóry znajdującej się w tej okolicy. Należy tutaj wspomnieć również zwiotczenie skóry, które przyczynia się do jej opadania i tworzenia charakterystycznych worków. Z ich powodu twarz wygląda na zmęczoną i starszą niż w rzeczywistości.
Zdarza się także, że worki pod oczami powstają w wyniku osłabienia mięśni lub ze względu na nagromadzoną tkankę tłuszczową, która tworzy nieestetyczny, widoczny i wyczuwalny wałek pod powieką. W takich sytuacjach można rozważyć wykonanie blefaroplastyki celem wyeliminowania przyczyny powstawania tego estetycznego mankamentu.
Na czym polega plastyka powiek?
Zanim przystąpi się do zabiegu, lekarz musi przeprowadzić wywiad medyczny oraz zgromadzić wszystkie niezbędne wyniki zleconych pacjentowi badań. Dopiero wtedy można określić, czy kwalifikuje się on do tej procedury oraz ustalić jej przebieg.
W zależności od potrzeby może ona obejmować jedno lub dwoje oczu. W trakcie zabiegu wycina się nadmiar naciągniętej i zwiotczałej skóry, usuwa się nadmiar osłabionego mięśnia lub wycina się przepukliny tłuszczowe. Następnie zakłada się niewielkie szwy, które przyspieszają i usprawniają proces gojenia się rany. Nacięcie przeprowadza się wzdłuż linii rzęs lub zabieg przeprowadza się przespojówkowo.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, przed omawianym zabiegiem lub po jego przeprowadzeniu można wykonać inne zabiegi medycyny estetycznej o działaniu rewitalizującym i ujędrniającym.
Po blefaroplastyce i wyeliminowaniu przyczyny uwidaczniających się worków pod oczami mogą pojawić się obrzęki i zasinienia. Dopiero po ustąpieniu tych objawów można ocenić rezultat operacji. Jeśli zachodzi taka potrzeba, pacjent może zażywać leki przeciwbólowe wskazane przez lekarza zgodnie z zaleconym dawkowaniem.
Czy plastyka powiek pomaga na worki pod oczami?
Plastyka powiek, a dokładniej rzecz ujmując blefaroplastyka, pomaga zredukować widoczność worków pod oczami przez redukcję lub całkowite usunięcie przyczyny ich powstawania. Umożliwia ponadto zwiększenie napięcia skóry, jednocześnie przy okazji zmniejszając znajdujące się w tej okolicy zmarszczki.
Co więcej, pacjenci zauważają, iż wyglądają młodziej, a ich spojrzenie jest bardziej wyraźne i wygląda na bardziej wypoczęte.
Decydując się na ten zabieg, należy pamiętać o tym, aby przestrzegać zaleceń lekarza w kwestii rekonwalescencji. W ten sposób zmniejsza się ryzyko ewentualnych powikłań, infekcji i przyspiesza proces prawidłowego gojenia się ran.
Trzeba mieć na uwadze, iż zabieg ten pomaga w redukcji worków pod oczami, jednak finalny rezultat zależeć będzie od wielu czynników, w tym od anatomii twarzy i możliwości regeneracji skóry po zabiegu.
Zazwyczaj w przypadku blefaroplastyki można mówić o trwałych efektach i braku konieczności powtarzania zabiegu w przyszłości. Na utrzymanie efektów wpływ będzie mieć również zdrowy tryb życia pacjenta i właściwa pielęgnacja okolicy oczu.
Jeśli borykasz się z nieestetycznie wyglądającymi workami po oczami i szukasz sposobu na pozbycie się tego problemu, możesz umówić się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.